Emlak Vergisi İndirimleri

İntifa Hakkı Sahibi de İndirimli Emlak Vergisi Uygulamasından Yararlanabilmektedir. SORU: Ben devlet memurluğundan emekliyim. Başka bir yerden gelirim yok. Tam hisse olarak sahip olduğum 100 metrekare büyüklüğündeki dairemin kuru...
Emlak Vergisi İndirimleri

İntifa Hakkı Sahibi de İndirimli Emlak Vergisi Uygulamasından Yararlanabilmektedir.

SORU: Ben devlet memurluğundan emekliyim. Başka bir yerden gelirim yok. Tam hisse olarak sahip olduğum 100 metrekare büyüklüğündeki dairemin kuru mülkiyetini tek çocuğum olan oğluma devrettim. Ama intifa hakkı ben ölünceye kadar bende kalacak. Dairenin emlak vergisini hangimiz ödeyeceğiz? Ben ödeyeceksem emekliler için uygulanan indirimli orandan yararlanabilir miyim? Oğlumun da kendine ait bir yazlığı var. Bu vergilendirmeyi etkiler mi?

YANIT: Dairenizin kuru mülkiyeti tapuda oğlunuz adına kayıtlı olduğundan, Türk Medeni Kanunu’na göre yasal olarak sahibi de oğlunuz olmaktadır. Ancak, daireyi kullanma ve tasarruf etme hakkı (intifa hakkı) sizde bulunmaktadır. Emlak Vergisi Kanunu’nun 3. maddesinde, bina vergisini; binanın maliki (sahibi), varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenlerin ödeyeceği belirlenmiştir.Bu hükme göre, emlak vergisini varsa binanın intifa hakkı sahibi ödeyeceğinden ve olayınızda da intifa hakkı sahibi siz olduğunuzdan emlak vergisinin tarafınızca ödenmesi gerekmektedir.

Ancak, daireniz 200 m2’den küçük ve emekli sandığı maaşınız dışında başkaca bir geliriniz de bulunmadığından (Türkiye sınırları içinde başka bir taşınmazınız da yoksa), 30/12/2003 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı gereğince 2004 yılı için emlak vergisi ödemeyeceksiniz. Oğlunuzun kendine ait bir yazlığı olması sizin açınızdan bir değişiklik yaratmayacaktır.

Yazlıklarda indirimli Emlak Vergisi yok

SORU: Bir kamu idaresinde işçi olarak çalıştıktan sonra emekli oldum. Çalışırken işyerinde kurduğumuz bir kooperatif sayesinde bir tatil sitesinde küçük bir yazlık sahibi oldum. Adıma kayıtlı başka hiçbir gayrimenkul bulunmamaktadır. Benim gibi olanların emlak vergisi ödemeyeceği söyleniyor.

YANIT: Emlak Vergisi Genel Tebliğinde, belli zamanlarda dinlenme amacıyla kulla-
nılan meskenler için indirimli vergi oranının uygulanmasının mümkün olmadığı açıklanmıştır. Bir tatil sitesindeki yazlığınız dolayısıyla, emlak vergisi ödenmesi gerekmektedir. Ancak, söz konusu genel tebliğde yapılan bu açıklamanın yazlık olarak inşa edilmekle beraber, yaz kış oturulabilen ve fiilen de bu şekilde kullanılan yazlıklar (il, ilçe, belde, v.b. merkezlerde bulunan) için geçerli olmayacağı kanısındayız.

Kategoriler
Ekonomi

Benzer Konular